Czym jest błonnik?

by admin on 12 lutego 2013

in Informacje, Zdrowie

Pieczywo bogate w błonnik

Błonnik, zwany również włóknem pokarmowym, jest heterogennym kompleksem  substancji pochodzenia roślinnego, który nie ulega trawieniu  przez enzymy układu pokarmowego. Składa się z mieszaniny związków: celulozy, pektyny, gumy, śluzu. Składniki te można podzielić jako rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie. Odgrywa kluczową role w prawidłowym działaniu układu pokarmowego. Funkcje błonnika to:

  • obniżanie ciśnienia tętniczego krwi,
  • spowolnienie rozkładu węglowodanów,
  • regulacja funkcji wypróżnień, polepszenie pracy jelit,
  • rozwój korzystnych bakterii jelitowych,
  • stabilizacja stężenia glukozy we krwi,
  • zmniejszenie uczucia głodu,
  • usuwanie z organizmu szkodliwych substancji (toksyn i metali ciężkich).

Jedną z głównych cech błonnika jest możliwość jego pęcznienia, za co odpowiada absorpcja wody. Podczas swojej wędrówki przez cały system pokarmowy absorbuje wodę zwiększając tym samym objętość masy kałowej i pozwalając skuteczniej oczyścić jelita z zalegających resztek pokarmu. Jego duża ilość pozwala zapobiegać zaparciom oraz niweluje ryzyko powstania hemoroidów i bólu brzucha.

Gdzie znajdziemy błonnik?

Źródłem naturalnego błonnika są produkty takie jak warzywa i owoce, oraz produkty zbożowe (kasze, otręby, naturalne płatki zbożowe, muesli, ryż, pieczywo). Błonnik występuje również  w nasionach roślinach strączkowych. Wśród produktów, które nie zawierają błonnika znajdziemy ryby, mleko, jaja, alkohole. Współczesna medycyna oferuje również suplementy diety, których głównym składnikiem jest właśnie błonnik – dostępny jest on w postaci sypkiej lub tabletek.
Dieta bogata w błonnik polecana jest jako wspomaganie walki z chorobami takimi jak cukrzyca, miażdżyca czy kamica żółciowa. Diety wysokobłonnikowe są jednak odradzane przy stanach ostrego zapalenia woreczka żółciowego, dróg pokarmowych i jelit. szacuje się, ze dorosły człowiek powinien spożywać od 20 do 40 gramów błonnika dziennie, jednakże jego zbyt duże spożycie może zakończyć się wzdęciami, bólami jamy brzusznej oraz biegunką.

Inne Ciekawe Wpisy o Błonniku Naturalnym:

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Next post: