Przemiana materii czyli produkty bogate w błonnik

by admin on 14 lutego 2013

in Dieta

Produkty z błonnikiem naturalnym

Jednym z podstawowych czynników prawidłowej przemiany materii jest spożywanie produktów bogatych w błonnik. Przemiana materii, zwana prawidłowo metabolizmem, to szereg czynności stanowiących podstawę wszelkich zjawisk występujących w organizmach żywych. Prawidłowa przemiana materii u człowieka zależna jest od szeregu czynników:

  • prawidłowego trybu życia,
  • ogólnego stanu zdrowia,
  • sposobu odżywiania,
  • aktywności fizycznej,
  • wieku oraz płci.

Odpowiednie odżywianie jest jednym z podstawowych warunków prawidłowej przemiany materii. Odpowiednia dieta, bogata w witaminy, mikroelementy, błonnik nie tylko pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie, ale również zapewni prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Co jeść, aby cieszyć się zdrowiem?

Produkty bogate w błonnik to podstawa!

Istnieją dwa sposoby na przyjmowanie codziennych dawek błonnika – pierwszą z nich jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, głównie tych, zawierających ten cenny składnik. Wśród nich znajdziemy suszone śliwki, płatki owsiane, muesli, kasze, rośliny strączkowe, owies, bulwy korzeni i warzyw korzeniowych (ziemniaki, cebula). Odpowiednia, dzienna dawka błonnika każdego dnia pozwoli nie tylko na utrzyma nie doskonałej sylwetki, wspomoże również harmonijne funkcjonowanie wielu narządów ciała:

  • regeneruje jelita – błonnik tworzy na ścianach jelita delikatną powłoczkę – dzięki temu enzymy trawienne nie działają bezpośrednio na ścianki jelit,
  • zapobiega wzdęciom – błonnik posiada zdolności zatrzymywania gazów, które zalegają w jelitach i powodują wzdęcia – gaz absorbowany jest przez żelową konsystencję błonnika,
  • wzmacnia gospodarkę hormonalną u kobiet – mała ilość błonnika oraz nieprawidłowa równowaga bakteryjna w układzie pokarmowym może powodować wtórną syntezę estrogenu. Zbyt wysoki poziom tego jednego z najważniejszych, kobiecych hormonów może skutkować tworzeniem się mięśniaków oraz nowotworów. Produkty bogate w błonnik polecane są z tego powodu głównie kobietom, które mają już za sobą proces menopauzy.

 

Inne Ciekawe Wpisy o Błonniku Naturalnym:

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: